ویزای شنگن

صفر تا صد همه موارد راهنمای کامل اخذ ویزای شنگن اروپا در سال 2022
اسکرول نمایید

راهنمای اخذ ویزای شنگن اروپا در سال 2021

ویزای شنگن ویزایی است که مناسب سفرهای ترانزیتی و یا اقامت کوتاه مدت درون کشوره های حوزه شنگن می باشد . طبق قوانین با استفاده از این ویزا شما مجاز می باشید که به مدت 90 روز در یک دورۀ 180 روزه در کشور های محدوده شنگن تردد نمایید .امکان دریافت ویزای شنگن از کشورهای عضو شنگن میسر می باشد .ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ویزای شنگن را می‌بایست از کشوری که مقصد اصلی‌‌ شماست درخواست نمایید . چنانچه قصد سفر به چندین کشور عضو شنگن دارید، هیچیک از این کشورها مقصد اصلی به شمار نمی‌روند و می‌بایست درخواست ویزا از کشوری که اولین ورود شما به آنجا صورت می گیرد درخواست شود.

1.ویزای شنگن

اگر شما جزو افرادی هستید که همیشه کوله بار سفر خود را بسته اید و زیاد به سفر می روید ، قطعا داشتن ویزایی که با آن بتوانید بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد به 26 کشور اروپایی سفر کنید گزینه بسیار مناسبی برای شما عزیزان می باشد .لازم است بدانید برای اینکه پایتان به خاک اروپا برسد، نیاز به اخذ ویزای شنگن دارید.شما با داشتن ویزای شنگن میتوانید به راحتی به 26 کشور اروپایی سفر کنید .با اینکه عبارت شنگن اصطلاحی رایج در ایران است ، اما لازم است بدانید که تلفط صحیح آن شنگن Schengen zone می باشد. شما با اخذ ویزای شنگن که یک ویزای موقت است اجازه اقامت 90 روزه در منظقه شنگن را در هر 180 روز خواهید داشت .ویزای شنگن قابل صدور توسط هر یک از کشورهای عضو منطقه شنگن می باشد و دارنده ویزای شنگن در طی زمانی که ویزای وی دارای اعتبار می باشد می تواند بدون هیچ مشکلی در هریک از کشورهای منطقه شنگن تردد نماید .اما طبق قانون فرد متقاضی باید ورود اولیه خود را در کشوری که از آن ویزا درخواست کرده است، ثبت کند.در واقع ویزای شنگن ، مجوزی برای سفر و گشت‌وگذار در یک قاره است ! در ادامه در رابطه با شرایط و نحوه اخذ این ویزا با هم بیشتر صحبت می کنیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

منطقه شینگن کجاست ؟ | vip del sol

2.منطقه شنگن کجاست ؟

از نظر گرفتن ویزا برای ایرانیان اروپا را می توان به سه بخش شنگن، بریتانیا و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی تقسیم بندی کرد . منطقه شنگن Schengen Area  ، به مجموعه ای از 26 کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود تحت پیمانی با نام شنگن برای مردم این منطقه حذف شده است . در واقع با داشتن ویزای شنگن شما مجاز به سفر و اقامت در این کشور های می باشید . با توجه به قوانین تعیین شده در پیمان شنگن ، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه ، جهت سفر و اقامت در منطقه شنگن ، موظف به اخذ مجوز ورودی به نام ویزای شنگن می باشند. به دلیل این که 26 کشور مطرح اروپایی به عضویت این منطقه درآمده‌اند و این منطقه بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت در جهان می باشد ، ویزای شنگن دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی در سراسر دنیا می باشد.

vip del sol | کشورهای عضو محدوده شنگن کدامند ؟

3.کشورهای عضو منطقه شنگن

آلمان ، اسپانیا ،  اتریش ، ایسلند ، ایتالیا ، اسلواکی ، اسلوونی ، استونی ، بلژیک ، پرتغال ، جمهوری چک ، دانمارک ، سوئیس ، سوئد ، فرانسه ، فنلاند ، لهستان ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، لاتویا ، لیختنشتاین ،  مجارستان ، مالت ، نروژ ، هلند ، یونان

    *** لازم به ذکر است که در این میان ، کشورهای سوئیس، نروژ و ایسلند به عنوان عضوی از شنگن ،  عضو اتحادیه اروپا نیستند !

 

بدون نیاز به ویزای شینگن به کشور های اروپایی سفر کنید ! | vip del sol

4.بدون نیاز به ویزای شنگن به کشور های اروپایی سفر کنید !

برای سفر به بعضی از کشورهای اروپایی نیازی به داشتن ویزای شنگن نیست ! بعضی از کشور های اروپایی ویزای خاص خود را دارند و برای سفر به بعضی دیگر از کشور های اروپایی اصلا نیازی به داشتن ویزا نیست . از جمله این کشورها می توان به روسیه ، صربستان ، بلغارستان ، گرجستان ، کرواسی ، اوکراین ، رومانی ، مولداوی ، آلبانی ، بوسنی هرزگوین ، مقدونیه ، کوزوو ، جمهوری آذربایجان ، بریتانیا و جمهوری ایرلند اشاره نمود . نکته مهمی که وجود دارد و حائز اهمیت است این است که درصورت حداقل یک بار سفر به این کشورها و بازگشت به ایران سر موعد مقرر ، این مساله شانس شما را برای گرفتن ویزای شنگن بیشتر می کند .

سفر به منطقه شنگن بدون محدودیت | vip del sol

5.سفر به منطقه شنگن بدون محدودیت

افرادی که دارای اقامت در یکی از کشور های محدوده شنگن هستند ، شهروندان اتحادیه اروپا ، شهروندان کشورهای عضو شنگن ، افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و دارای ویزای معتبر شنگن می باشند و همچنین افرادی غیر از اتحادیه اروپا که جزو کشورهای واجد شرایطی هستند  که نیازی به اخذ ویزای شنگن برای سفر 90 روز یا کمتر ندارند میتوانند به راحتی در کشورهای محدوده شنگن تردد نمایند .از جمله کشورهای معاف از ویزای شنگن می توان به آلبانی ، آندورا ، آنتیگوا و باربودا ، آرژانتین ، استرالیا ، باهاما ، باربادوس ، بوسنی و هرزگوین ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، کاستاریکا ، دومینیکا ، السالوادور ، جورجیا ، گرنادا  ، گواتمالا ، ایالت واتیکان ، هندوراس ، اسرائيل ، ژاپن ، کیریباتی ، مقدونیه(FYROM) ، مالزیجزایر مارشال ، موریس ، مکزیک ، میکرونزی ، مولداویموناکو ، مونته نگرو ، نیوزلند ، نیکاراگوئه ، پالائوپاناما ، پاراگوئه ، پرو ، ساموآ ، سان مارینوسیشل ، صربستان ، سنگاپور ، سلیمان جزایر ، کره جنوبی ، سنت کیتز و نوویس ، سنت لوسیا ، سنت وینسنت و گرنادینها ، تیمور شرقی ، تونگا ، تووالو ، اوکراین ، امارات متحده عربی ، اروگوئه ، واناتو و ونزوئلا اشاره نمود .

دسته بندی ویزای شنگن | vip del sol

6.دسته بندی ویزای شنگن

سه نوع دسته بندی برای ویزای شنگن وجود دارد :

 1. بر اساس هدف از سفر ( تایپ های A,B,C,D )
 2. بر اساس اعتبار مسافر ( ( USV,NV,LTV
 3. بر اساس اعتبار تعداد ورود مسافر ( ویزای سینگل شنگن و ویزای دوبار ورود شنگن و ویزای چند بار ورود شنگن )

انواع ویزای شنگن براساس هدف از سفر | vip del sol

7.انواع ویزای شنگن بر اساس هدف از سفر

با توجه به هدف شما از سفرتان ، ویزای شنگن را می توان به چهار نوع A,B,C,D تقسیم بندی نمود .

ویزای شنگن تایپ A ویزای ترانزیت فرودگاهی چیست ؟ | vip del sol

الف) ویزای شنگن تایپ A ( ویزای ترانزیت فرودگاهی )

ویزای شنگن نوع A یا همان ویزای ترانزیت فرودگاهی ، فقط و فقط در فرودگاه‌های محدوده شنگن معتبر می باشد و دارنده ویزای نوع A اجازه ورود به کشورهای عضو منطقه شنگن را ندارد .این ویزا به دارنده ساکن کشور غیر شنگن این اجازه را میدهد که در محدوده ترانزیت فرودگاهی شنگن برای توقف و تعویض پرواز خود در فرودگاه یکی از کشورهای عضو شنگن منتظر بماند.

1) آیا از ویزای ترانزیت فرودگاهی تایپ میتوان در چند فرودگاه برای توقف و تعویض پرواز استفاده نمود؟

خیر ! پرواز بیش از یک بار در محدوده شنگن، جزو پروازهای داخلی این حوزه می باشد به همین دلیل در صورت نیاز به عبور از بیش از یک فرودگاه در محدوده شنگن می بایست اقدام به دریافت ویزای شنگن نرمال نوع C نمایید.

2) چه افرادی نیاز به دریافت ویزایت ترازیت فرودگاهی تایپ A شنگن را ندارند؟

 • سیاستمداران و یا صاحبان دیپلماتیک یا پاسپورت خدمات
 • دارندگان کارت سبز (Green Card)
 • دارندگان مجوز ورود دوباره به کشور ترانزیت (ویزای های دابل و مولتیپل شنگن)
 • دارندگان مجوز اقامت در یکی از کشور های اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، سوئیس، موناکو، آندورا، مقدس، سن مارینو، کانادا، ژاپن یا ایالات متحده آمریکا
 • دارندگان ویزای معتبر ایالات متحده
 • همسر و یا فرزند زیر ۱۸ سال یک ملیت اتحادیه اروپا
 • پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی
 • مسافری که دارای ویزایی شنگن تایپ C است و می خواهد از فرودگاه یک کشور عضو محدوده شنگن عبور کند نیازی به اخذ مجدد ویزای تایپ A ندارد .

ویزای شنگن تایپ B مناسب چه افرادی است ؟ | vip del sol

ب) ویزای شنگن تایپ B  ( تایپ C ویزای شنگن همراه محدودیت جابه جایی )

در صورتی که فرد تمایل به اقامت و تردد زیر 5 روز در محدوده شنگن را دارد این ویزا مناسب وی می باشد . دریافت ویزای شنگن تایپ B مناسب افرادی است که در زمینه حمل و نقل و ترانزیت فعالیت دارند .ویزای شنگن نوع B حق سفر بیش از یک کشور عضو شنگن به وسیله هواپیما ، قطار یا یک ماشین را به شما می‌دهد. این افراد با اخذ این ویزا تا 5 روز می توانند از کشورهای محدوده شنگن عبور کنند و به خارج از این محدوده بروند.این ویزا می‌تواند برای یک، دو یا چند گذر صادر شود، با ادغام این ویزا با ویزای شنگن تایپ C در واقع از این ویزا با عنوان تایپ C ویزای شنگن  همراه محدودیت جابه جایی نیز یاد می شود .

در صورت نیاز به اقامت یک شبه در محدوده شنگن برای انتظار پرواز ، گرفتن چه ویزایی مناسب است ؟

در این صورت شما نیاز به دریافت ویزای شنگن تایپ B دارید چون در این حالت شما مجبور هستید در محدوده شنگن توقف نمایید .

انواع ویزای توریسیتی شنگن تایپ C | vip del sol

ج) ویزای شنگن تایپ C ( ویزای توریستی )

ویزای شنگن تایپ C یا ویزای توریستی به دارنده این ویزا این امکان را می دهد که در مدت زمان مشخص در یکی از کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشد . این ویزا یک ویزای اقامت کوتاه مدت به حساب می آید و مدت زمان مجاز بازدید در کشورهای حوزه شنگن در این ویزا ثبت خواهد شد . با داشتن این ویزا فرد می تواند برای اهدافی نظیر رویدادهای ورزشی ، فرهنگی، گردشگری و بازدید از آشنایان خود در کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد . ویزای شنگن تایپ C معمول ترین ویزا ، بین انواع ویزای شنگن است . دارنده این ویزا اجازه ی اقامت در منطقه ی شنگن را در کمتر از 90 روز در طول یک دوره ی 180 روزه را دارا می باشد . این ویزا در سه نوع یک بار ورود، دو بار ورود و چندبار ورود قابل صدور می باشد که در ادامه بصورت مفصل به توضیح هر یک می پردازیم .

1) ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود (Single-entry)

این نوع ویزا تنها برای یک بار ورود به منطقه شنگن اعتبار دارد.در صورتی که فرد از محدوده شنگن خارج شود دیگر اجازه ورود مجدد به خاک کشورهای شنگن را نخواهد داشت ، حتی اگر تعداد روزهای زیادی از میزان مدت مجاز ویزای وی باقی مانده باشد .ویزای سینگل شنگن با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries 1 نمایش داده می شود.

2) ویزای دوبار ورود شنگن (Double-entry)

تنها تفاوتی که با ویزای سینگل دارد این است که فرد در طی 180 روز بعد از ورود به شنگن با استفاده از این ویزا می توانند مجددا به این محدوده سفر کند.در واقع شما دو بار اجازه دارید در محدوده زمانی مشخصی به کشوری در ناحیه شنگن وارد شوید. ویزای دوبار ورود شنگن با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries 2 نمایش داده می شود.

3) ویزای مولتی شنگن یا ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

ویزای مولتی شنگن به دارنده این اجازه را میدهد که به طور مکرر هر 6 ماه یکبار به مدت 90 روز در منطقه شنگن اقامت داشته باشد . زمان این ۹۰ روز به‌محض ورود شما به هریک از کشورهای حوزه شنگن محاسبه می‌شود .در واقع دارندگان این ویزا در تعداد دفعات ورود و خروج به کشورهای عضو شنگن محدودیتی ندارند و محدودیت اصلی مدت زمانی است که برای اقامت در ویزا آمده است. متقاضی  با توجه به تعداد دفعات سفر به حوزه شنگن، می توانید یکی از انواع ویزای چند بار ورود یک ساله ، سه ساله یا 5 ساله را درخواست نماید .ویزای مولتی شنگن با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries MULT نمایش داده می شود.

 1. ویزای شنگن مولتیپل یک ساله
  در صورتی که در سفرهای قبلی به حوزه شنگن یک ویزای دوبار ورود شنگن را دریافت کرده باشید شما واجد شرایط دریافت ویزای مولتیپل یک ساله هستید ! در زمان درخواست این ویزا میبایست توانایی اثبات این موضوع را داشته باشید که به عنوان یک مسافر معمولی قصد استفاده از این ویزا را دارید .با داشتن ویزای یک ساله مولتیپل می توانید هر زمان که اراده کنید به کشورهای حوزه شنگن سفر نمایید و تنها شرطی که می بایست رعایت کنید این است در طول شش ماه شما مجاز به اقامت حداکثر 90 روزه در این محدوده می باشید .

 2. ویزای شنگن مولتیپل سه ساله
  با داشتن این ویزا شما می توانید در طول سه سه سال با رعایت قانون میزان سقف حضور مجاز 90 روز در طی 180 روز هر زمان که اراده نمایید به کشورهای محدوده شنگن سفر نمایید .در زمان تقاضای این ویزا می بایست با ارائه شواهدی نشان دهید که چرا اولا به این ویزا نیاز دارید و ثانیا به یکی از کشورهای شنگن در طول یک سال گذشته به طور مکرر سفر کرده اید.

 3. ویزای شنگن مولتیپل پنج ساله
  در صورتی که شما سفرهای زیادی به منطقه شنگن بالاخص برای تجارت انجام میدهید می توانید متقاضی این ویزا باشید . برای درخواست این ویزا شما میبایست علاوه بر بیان دلیل سفر خود با ارائه شواهدی ثابت نمایید که به طور مکرر به کشور مورد نظر در محدوده شنگن در حال سفر هستید .تنها شرطی که می بایست بعد از اخذ این ویزا رعایت کنید این است که در طول شش ماه شما مجاز به اقامت حداکثر 90 روزه در محدوده شنگن می باشید .

ویزای ملی یا ویزای شنگن تایپ D به چه ویزایی میگویند؟ | vip del sol

د) ویزای شنگن تایپ D  ( ویزای ملی یا  National Visa )

ویزای شنگن تایپ  D که به آن ویزای ملی اقامت طولانی مدت شنگن می گویند ، مناسب افرادی است که با هدفی خاص در زمینه کار ، تحصیل و اقامت دائم و برای زمانی مشخص و طولانی مدت قصد اقامت در یکی از کشور های اروپایی را دارند . دارنده این ویزا می تواند بیش از 90 روز در منطقه ی شنگن اقامت داشته باشد و پس از مدت مشخص به کشور خود بازگردد .همچنین این ویزا ، به دارنده اجازه می دهد تا به سفر در سراسر حوزه شنگن بپردازد .ویزای شنگن تایپ D به دو حالت سینگل و مولتی تقسیم بندی می شود که در ادامه به توضیح ویژگی ها و تفاوت های هر حالت می پردازیم.

1.ویزای شنگن تایپ D سینگل ( یک بار ورود )

در صورتی که فرد تمایل به استفاده از خدمات درمانی در حوزه شنگن داشته باشد یا اینکه بخواهد در مدت محدود در یکی از کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشد نیاز به اخذ ویزای شنگن تایپ D یک بار ورود دارد . وی موظف است پس از اتمام مدت زمان ویزا به کشور خود بازگردد.

2.ویزای شنگن تایپ D مولتی ( چند بار ورود )

در صورتی که فرد دارای ویزای تایپ D مولتی باشد بدون نیاز به ویزای دیگری می تواند به تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر نماید در واقع برای متقاضیانی که برای انجام کاری به دفعات متعدد به یکی از کشورهای منطقه شنگن سفر می‌ کنند ویزای شنگن تایپ D چندبار ورود صادر می ‌شود. افرادی که می توانند تقاضای این ویزا را داشته باشند عبارتند از :

 • ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که برای ارائه مهارت خود به محدوده شنگن سفر می کنند.
 • دانشجویان بین المللی که برای پروژه های علمی و اهداف پژوهشی به مدت کمتر از یک سال به محدوده شنگن سفر می کنند.
 • افرادی که برای کار کردن یا پژوهش در موسسات معتبر به کشورهای شنگن سفر می کنند (سوابق شخصی و خانوادگی فرد بررسی خواهد شد).
 • افرادی که به دلیل ضرورت های پزشکی نمی توانند منطقه شنگن را ترک کنند.
 • دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های پژوهشی یا آموزشی در یکی از کشورهای شنگن را دارند. در این صورت ویزای یک ساله به آن ها تعلق می گیرد که قابلیت تمدید نیز دارد.

انواع ویزای شنگن بر اساس اعتبار مسافر | vip del sol

8.انواع ویزای شنگن بر اساس اعتبار مسافر

ویزای شنگن را می توان بر اساس میزان اعتبار مسافر به سه دسته تقسیم بندی نمود :

 1. ویزای اتحادیه شنگن یا همان ویزای شنگن سراسری (USV)
 2. ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)
 3. ویزای ملی (NV)

ویزای اتحادیه شنگن چیست ؟ | vip del sol

الف) ویزای اتحادیه شنگن (USV)

با داشتن ویزای اتحادیه شنگن (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حدبیشتر 90 روز در هر 6 ماه، اخذ می کنید. به طبع شروع این تاریخ از لحظه ورود به یکی از این کشورها شروع می گردد. این ویزا در اصل همان ویزای توریستیبرای گردشگران محسوب می گردد. از طرفی این نوع از ویزا به چند دسته دیگر تقسیم می گردد. برای دسته بندی های این ویزا موارد زیر را داریم:

1) ویزای نوع A

منظور از این ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاه (Airport Transit Visa) است. در این صورت، مسافر حق خروج از فرودگاه کشور عضو شنگن را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه های عضو این پیمان، هواپیمای خود را عوض نموده و به مقصد کشور دیگری در خارج از منطقه شنگن برود.

2) ویزای نوع B

این ویزا نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B، مسافر می تواند از خاک کشورهای شنگن، در مدت حدبیشتر 5 روز، به مقصدی خارج از این منطقه، گذر کند.

3) ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع ویزا کوتاه مدتی است برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه شنگن. دریافت نمایندگان ویزای C با توجه به هدف و شرایط سفر خود، یکی از 3 نوع ویزای زیر را دریافت می نمایند:

 • ویزای نوع C یک بار ورود (Single-entry)
  همان طور که از اسم ویزای یک بار ورود معین است، این ویزا تنها برای یک بار ورود به یکی از کشورهای عضو شنگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این که مدت آن به انتها رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد.
 • ویزای نوع C دو بار ورود (Double-entry)
  ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شنگن را دارد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این شرایط در محدوده زمانی معینی قابل اجرا است.
   
 • ویزای نوع C چند بار ورود (Multiple-entry)
  ویزای چندبار ورود مجوز هر چندبار ورود و سفر بین کشورهای عضو شنگن را صادر می نماید. به این معنی که مسافر می تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر نموده و در آن ها اقامت داشته باشد. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای 90 روز در هر 6 ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین همان طور که پیش تر اشاره کردیم این 90 روز به محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه شنگن محاسبه می گردد.

فرد دارنده  تایپ LTVویزای شنگن اجازه ورود به کدام کشور ها را دارد ؟ | vip del sol

ب) ویزای شنگن تایپ LTV ( ویزای اعتبار محدود منطقه ای )

فرد دارنده تایپ LTV ویزای شنگن یا ویزای اعتبار محدود ( The limited territorial validity visa ) فقط اجازه ورود به کشوری که از آن ویزا دریافت کرده است را دارد و امکان ورود به سایر کشورهای حوزه شنگن برای این فرد ممکن نیست . این ویزا به هیچ عنوان در کشور های دیگر حوزه شنگن معتبر نمی باشد . فرد دارنده این ویزا تنها زمانی میتواند به کشور های دیگر در حوزه شنگن سفر کند که در پاسپورت او قید شده باشد و این مورد نیز در شرایط خاص اتفاق می افتد. این نوع ویزا برای افرادی که درخواست پناهندگی در یکی از کشورها را دارند به صورت اضطراری صادر می‌ شود و در واقع بیشتر به پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه شنگن شده‌اند اعطا می‌شود. زمان این نوع از ویزا بر اساس شرایط متقاضی متغیر است و می تواند به شکل ویزای ترانزیت و یا ویزای کوتاه‌‎مدت برای فرد متقاضی صادر گردد.

ج)ویزای ملی (NV)

از ویزای ملی (National Visas) به عنوان ویزای نوع D یاد می گردد. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل، کار یا کسانی که برای مدت زمان معینی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه شنگن را دارند، صادر می گردد. این ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می تواند یک بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده آن می بایست پس از اتمام اعتبار ویزا و انتها دوره معین شده، به کشور خود بازگردد. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون احتیاج به اخذ ویزا دیگری می توان به تمامی کشورهای ناحیه شنگن بدون محدودیت سفر کرد. با این توضیحات، داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • دانشجویان بین المللی که برای انجام پروژه های تحقیقاتی برای مدتی معین و نه بیشتر از یک سال، به کشورهای شنگن سفر می نمایند.
 • دانشجویان بین المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شنگن را دارند. به این گروه نیز ویزای یک ساله اعطا می گردد که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
 • کار کردن یا پژوهش علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای اتحادیه شنگن. این ویزا با توجه به آنالیز سوابق فرد و اعضای خانواده اش صادر می گردد.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود به کشورهای عضو این پیمان سفر می نمایند. برای مثال هنرمندان و ورزشکاران در این گروه قرار می گیرند.
 • موارد اضطراری که فرد به دلیل شرایط پزشکی برای مدت معینی قادر به ترک ناحیه شنگن نباشد.

انواع ویزای شنگن بر اساس تعداد ورود مسافر | vip del sol

9.انواع ویزای شنگن بر اساس تعداد ورود مسافر

ویزای شنگن را می توان بر اساس تعداد ورود مسافر به محدوده شنگن به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود.لازم به ذکر است  برای درخواست هرکدام از موارد زیر شما می بایست به کنسولگری کشوری که قصد دارید بیشترین مدت اقامت را در آن داشته باشید، مراجعه نمایید.

 • ویزای یک بار ورود شنگن
  این ویزا به دارنده آن این امکان را میدهد که در یک دوره 180 روزه به مدت 90 روز در حوزه شنگن اقامت داشته باشد .نکته ای که حائز اهمیت است این است که با داشتن این ویزا شما فقط یک بار اجازه ورود به منطقه شنگن را دارید و در صورتی که حتی تعداد روزهایی که شما در حوزه شنگن اقامت داشته اید کمتر از 90 روز باشد در صورتی که از منطقه شنگن خارج شوید دیگر مجاز به ورود مجدد به حوزه شنگن نیستید!لذا برای ورود مجدد به کشوری که از آن خارج شده اید نیاز به درخواست مجدد ویزا را دارید.برای درخواست ویزای شنگن یک بار ورود می بایست به کنسولگری کشوری که قصد دارید بیشترین مدت اقامت را در آن داشته باشید مراجعه نمایید.

 • ویزای دو بار ورود شنگن
  این ویزا به شما امکان این را میدهد که شما 2 بار به منطقه شنگن به مدت حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه وارد شوید .برخلاف حالت قبل در صورتی که یک بار شما از منطقه شنگن خارج شوید می توانید برای بار دوم نیز در مدت مجاز تعیین شده وارد منطقه شنگن شوید.برای درخواست ویزای شنگن با دوبار ورود می بایست به کنسولگری کشوری که قصد دارید بیشترین مدت اقامت را در آن داشته باشید، مراجعه نمایید.

 •  ویزای چندبار ورود شنگن
     ویزای چندبار ورود شنگن به شما امکان ورود، خروج و ورود مجدد به محدوده شنگن را به دفعات نامحدود به مدت 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه می دهد.

مراحل اخد ویزای شنگن | vip del sol

10.مراحل اخذ ویزای شنگن

 • با توجه به اطلاعاتی که تا اینجا ملاحظه نمودید ابتدا می بایست هدف خود از سفر (ویزای توریستی ، ویزای تجاری ، ویزای کاری ، ویزا برای فعالیت ورزشی ، ویزا برای فعالیت فرهنگی ، ویزای علمی ، ویزای تحصیلی ، ویزا برای ملاقات با خانواده یا دوستان و ...) و هم چنین نوع ویزای شنگن مورد نظر خود را انتخاب نمایید .
 • در این مرحله می بایست کشور مقصد خود را انتخاب نمایید و به سفارت آن کشور یا یکی از کنسول گری های کشور مقصد و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت آن کشور می باشد مراجعه نمایید .اگر قصد سفر به چندین کشور را دارید در صورتی که مشخص باشد که مدت اقامت شما در کدام کشور بیشتر است می بایست به سفارت یا مرکز ویزای آن کشور مراجعه نمایید و در صورتی مدت اقامت شما مشخص نیست می بایست به سفارت کشوری که مقصد اولتان است مراجعه نمایید.
 • بهترین زمان را برای درخواست اخذ ویزای شنگن انتخاب نمایید !زودترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر است و ما به شما توصیه می کنیم که در صورتی که سه ماه زودتر در خواست خود را اعلام نکردید حداقل سه هفته قبل از سفر خود اقدامات لازم برای اخذ ویزا را انجام دهید.
 • برای درخواست ویزای شنگن می بایست به سفارت مراجعه نمایید و لازم است بدانید که تمامی سفارت ها این امکان را به شما می دهند که برای گرفتن وقت بصورت آنلاین اقدام نمایید.
 • در این مرحله لازم است که فرم درخواست ویزا را تکمیل کرده و با توجه به قوانین سفارت که در وب سایت مربوطه درج شده است فرم ها را چاپ نموده و آنها را امضا نمایید.
 • میبایست در این مرحله تمامی مدارک مورد نیاز که در وبسایت آن سفارت درج شده است از جمله مدارک شناسایی ، فرم های درخواست ، پاسپورت ، عکس رنگی ،اثبات محل اقامت ، اثبات پشتوانه مالی ، بیمه سفر ، روز بلیط رفت و برگشت و .... را آماده نمایید و به سفارت ارائه دهید .
 • بعد از آماده سازی مدارک و گرفتن وقت برای شما وقت مصاحبه مشخص می شود که باید در روز مصاحبه به همراه مدارک لازم در سفارت حضور پیدا کنید و مدارک را به افسر کنسولی که با شما مصاحبه می کنند تحویل دهید . لازم به ذکر است در طول مصاحبه و در هنگام پاسخگویی به سوالات نهایت صداقت را داشته باشید !
 • شما می بایست هزینه اخذ ویزا را پرداخت نمایید که این هزینه با توجه به سن و وضعیت هر فرد متفاوت می باشد.
 • در نهایت شما می بایست منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزای شنگن خود بمانید .نهایتا بین بازه 15 الی 30 روز نتیجه درخواست شما اعلام می گردد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای شنگن چیست ؟ | vip del sol

11.شرایط لازم برای اخذ ویزای شنگن چیست؟

1) پرینت گردش حساب 3 ماهه

اتحادیه اروپا برای اخذ ویزای شنگن شرایطی را تعیین کرده است که متقاضی می بایست این شرایط را داشته باشد و درصورتی که شرایط موردنظر را نداشته باشد ویزای شنگن وی ممکن است رد شود .از جمله مهمترین شرایط می توان به پرینت گردش حساب 3 ماهه حساب کوتاه مدت اشاره نمود افسران ویزای شنگن، میانگین مبالغ ورودی و خروجی شما را در ۳ ماه اخیر محاسبه می‌کنند . هر اندازه مبالغ ورودی به حساب کوتاه‌مدت شما منظم ‌تر و یکسان‌تر باشند و از طرف دیگر مدت‌زمان بیشتری در حسابتان باقی‌ بماند ، شماره حساب ارائه ‌شده ارزش بیشتری خواهد داشت. براساس این موارد افسران ویزای شنگن برای اعطا و یا عدم اعطا ویزا به شما تصمیم گیری می‌کنند.

2) اثبات تمکن مالی

مورد مهم دیگری که مورد توجه افسران ویزای شنگن است این است که تمکن مالی شما اثبات گردد در واقع مانده‌حساب شما نباید کمتر از ۱۰۰میلیون تومان باشد. این مبلغ به افسر ویزا این اطمینان را می‌دهد که شما توانایی تأمین هزینه‌های سفر خود به اروپا را خواهید داشت.
همچنین شما می توانید نامه اسپانسرشیپ (دریافت حمایت مالی در حین سفر) از طرف فردی مقیم حوزه شنگن ارائه دهید. برای اینکه این  نامه از اعتبار کافی برخوردار باشد و مورد تائید سفارت قرار گیرد، باید نامه تمکن مالی ۳ ماهه اخیر اسپانسر شما در حوزه شنگن به آن پیوست شده باشد.

 

 • حواستان باشد که به هیچ عنوان به حساب مرده ای که گردش حساب نداشته است مبالغ سنگین را واریز نمایید این حساب سازی به ضرر شما تمام می شود .
 • حساب بانکی شما بصورت مستقیم از طریق بانک چک می شود به همین دلیل به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی سعی در جعل در نامه تمکن مالی بانک نداشته باشید که این موضوع صد در صد به ضرر شما تمام می شود و نام  شما در لیست سیاه سفارت قرار می گیرد و علاوه بر ریجکت درخواست ویزا، تا مدت‌ها امکان سفر به اروپا از شما گرفته خواهد شد.
 • نکته مهم دیگر این است که به موجودی حساب خود  تا زمان مشخص شدن نتیجه درخواست ویزا و در زمان بررسی دست نزنید و اگر مجبور هستید مبلغی برداشت کنید این مبلغ بیش از ۳۰ درصد موجودی نباشد.

3) دلیل و هدف شما از سفر

و درنهایت مورد دیگری که از نظر سفارت حائز اهمیت است دلیل و علت سفر شما به حوزه شنگن می باشد .در خصوص این مورد می بایست شفاف سازی های لازم انجام شده و افسر مربوطه کاملا قانع شود وگرنه ممکن است درخواست شما رد گردد.

دلایل ریجکتی درخواست ویزای شنگن چیست؟ | vip del sol

12.دلایل ریجکتی درخواست ویزای شنگن

بسیاری از درخواست‌های ویزای شینگن ممکن است توسط افسر مربوطه رد شود. بسیاری از متقاضیان سفر به اروپا پس از دریافت نامه ریجکتی به دنبال دلیل رد شدن ویزای شینگن خود هستند. در برخی موارد با توجه به سابقه سفر مناسب و یا تمکن مالی کافی و حتی برنامه سفر درست، بازهم درخواست ویزای شینگن توسط سفارت مدنظر رد می‌شود. به‌راستی مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن کدام‌اند؟ اگر درخواست‌تان ریجکت شده باشد، همراه پاسپورت نامه‌ای دریافت می‌کنید که دلیل رد شدن درخواست را توضیح می‌دهد. این مسئله ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. در زیر به معرفی بعضی از دلایل رایج ریجکت ویزای شینگن می پردازیم :

 • مهم‌ترین دلیل معمولا این است که افسر ویزا شینگن قانع نشده است که مسافر قصد بازگشت به کشور خود را دارد.
 • ارائه توضیحات ناکافی در خصوص هدف و نحوه اقامت
 • دلایل اثبات بازگشت متقاضی به کشور مبدأ
 • ارائه برنامه سفر مبهم
 • فقدان و یا ناکافی بودن مدارک مالی لازم برای تأمین هزینه‌های سفر
 • ارائه ندادن مدارک اقامت و یا مدارک متناقض
 • فعالیت‌های مجرمانه درگذشته یا حال حاضر
 • پاسپورت مخدوش، آسیب‌دیده و یا نامعتبر
 • ارائه مدارک جعلی
 • عدم توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت در منطقه شینگن
 • بیمه‌نامه مسافرتی نامعتبر

درخواست برای رفع ریجکتی ویزای شنگن | vip del sol

13.درخواست برای رفع ریجکتی ویزای شنگن

در صورتی که با ریجکتی ویزای شنگن مواجه شدید نگران نباشید زیرا برای بار دیگر نیز می توانید شانس خود را امتحان نمایید . اعتراض در بعضی موارد کارساز است اما اگر اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید، قطعا پول و زمان خود را هدر داده‌اید. توصیه ما به شما این است که حتما در این مواقع با متخصصین مربوطه مشورت نمایید .برای رفع ریجکتی ویزا می بایست اشکالات و نواقص پرونده خود را برطرف کنید و یا شرایط خود را بهبود ببخشید . در صورتی که از کامل بودن پرونده خود اطمینان دارد می توانید یک نامه اعتراض به رد ویزای شنگن تنظیم نموده و به سفارت ارائه دهید تا پرونده شما مورد بازنگری قرار گیرد . ممکن است به خاطر یک دلیل کوچک که ناشی از بی توجهی و یا نا آگاهی شما بوده است ویزای شما ریجکت شده باشد.
بنابراین برای رفع ریجکتی ویزای شینگن دو راه پیش روی دارید:

 • پس از بررسی دقیق نواقص پرونده خود را برطرف کنید و مجددا‌ً برای اخذ ویزای شینگن درخواست خود را به سفارت مربوطه ارائه دهید.
 •  در صورتی که از کامل بودن پرونده خود اطمینان دارید، یک نامه اعتراض به رد ویزای شینگن تنظیم کنید و به سفارت ارائه دهید.

مهمترین سوالات ویزای شنگن در روز مصاحبه | vip del sol

14.سوالات مهم ویزای شنگن در روز مصاحبه

 •     آیا متأهل هستید؟ اگر بله، شغل همسرتان چیست و از ازدواجتان چند سال می‌گذرد؟
  اگر متأهل هستید با دقت تاریخ ازدواجتان را اعلام کنید، هرگونه تردید و یا اشتباه در اعلام تاریخ ازدواج می‌تواند به معنی عدم صداقت شما تعبیر شود. اگر هم متأهل نیستید، تنها بگویید مجرد هستم و یا متارکه کرده‌ام.
   
 • آیا در سفر همراه دارید؟
  تنها با بله یا خیر پاسخ دهید اما فراموش نکنید در صورت همراه داشتن باید نسبت وی با خود را بگویید.
   
 • چرا به ویزای ۱ ماهه و یا ۳ ماهه شینگن نیاز دارید؟ آِیا می‌توانید سفرتان را کوتاه‌تر کنید؟
  درصورتی‌که از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام نکرده‌اید و برنامه سفرتان با تورهای گردشگری هماهنگ نیست، حتماً به این نکته اشاره‌کنید که قصد دارید از جاذبه‌های گردشگری در سایر کشورهای حوزه شنگن نیز دیدن کنید بنابراین با ویزایی ۱۰ روزه قادر به این کار نخواهید بود.
   
 • می‌توانم مدارک مالی (نظیر پرینت گردش حساب و یا موجودی حساب بانکی) شما را ببینم؟
  بدون کوچک‌ترین تعلل و یا امتناعی مدارک مالی خود را به افسر پرونده نشان دهید.
   
 • آیا بیمه مسافرتی دارید؟
  همان‌طور که می‌دانید بیمه مسافرتی یکی از الزامات اخذ ویزای شینگن است و حتماً بیمه مسافرتی خود را در روز مصاحبه به همراه داشته باشید و به افسر ویزا نشان دهید.
   
 • آیا نامه مرخصی برای طول سفر دارید؟
  حتماً نامه مرخصی از شرکت، اداره و یا سازمان محل خدمت خود به همراه مهر و امضا رسمی به همراه داشته باشید. در غیر این صورت تلاش شما برای متقاعد کردن شفاهی افسر ویزا عموماً به نتیجه نخواهد رسید.
   
 • آیا فرزند دارید؟ اگر بله چند سالشان است و چه‌کار می‌کنند؟
  گاهی به یادآوردن تاریخ دقیق تولد فرزندان و یا نام دانشگاه و حتی شغل و محل کار آن‌ها در روز مصاحبه دشوار می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از قبل تاریخ تولد فرزندان و نام دانشگاه و رشته تحصیلی آن‌ها را مرور کنید تا در پاسخ به این سؤال ویزای شینگن دچار مشکل نشوید.
   
 • آیا از دوستان و یا اعضا خانواده‌تان کسی در کشورهای عضو پیمان شینگن زندگی ‌می‌کنند؟
  حتماً پیش از حضور در مصاحبه، فهرست دوستان، آشنایان و یا اقوامی که در اروپا دارید را آماده کنید و نام و موقعیت آن‌ها در اروپا را به ذهن بسپارید. اگر از اشاره به این افراد امتناع کنید و یا فراموش کنید، می‌تواند به این معنی باشد که از پاسخ طفره رفته‌اید.
   
 • آیا با فرد و یا افرادی که سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند ارتباط دارید؟
  این سؤال را شخصی در نظر نگیرید و به آن واکنش منفی نشان ندهید. با خونسردی از چنین اقداماتی در هرجائی دنیا اعلام انزجار کنید و بگویید هیچ‌وقت با چنین افرادی ارتباطی نداشته‌اید.
   
 • آیا بلیط هواپیما خریده‌ یا رزرو کرده‌اید؟
  با نشان دادن بلیط هواپیما و یا تأییدیه رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به آفیسر پرونده نشان دهید که مصمم به سفر به کشور مقصد و بازگشت در زمان مقرر هستید. به خاطر داشته باشید خرید بلیط افسر را به صدور ویزا مجاب نمی‌کند پس تنها رزرو بلیط هواپیما کفایت می‌کند.
   
 • آیا تاکنون به کشور دیگری سفر کرده‌اید؟
  این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه برای بررسی فاکتور سابقه سفر یا Travel History پرسیده می‌شود. اگر به کشوری دیگری سفر داشته‌اید طبعاً باید به این سؤال پاسخ مثبت دهید و حتی آن‌ها را نام ببرید.
   
 • از کجا مطمئن باشیم که پیش از پایان اعتبار ویزا، به کشورتان بازخواهید گشت؟
  این یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود و پاسخ شما به آن بسیار مهم است. با اشاره دقیق و محکم به پیوندهای خویشاوندی قوی خود در کشور مبدأ (همسر، فرزندان، پدر و مادر و ...) تحصیلات نیمه‌کاره، موقعیت شغل، املاک و دارایی‌ها و موارد دیگر افسر ویزا را متقاعد کنید دلایل بسیار زیادی برای بازگشت به کشور خود دارید.
   
 • چه مدت در اروپا خواهید ماند؟
  پاسخ به این سؤال باید کاملاً منطبق بر برنامه سفر شما باشد. برنامه سفر خود را از بر باشید و تاریخ بلیط برگشت را به‌خوبی به خاطر بسپارید. فراموش نکنید مدت اعتبار ویزای شینگن شما به برنامه سفرتان بستگی دارد. از سوی دیگر اگر نتوانید برنامه سفرتان را به‌خوبی بیان کنید و یا تاریخ بازگشت خود را فراموش کنید، مطمئن باشید دچار مشکل خواهید شد.
   
 • هزینه سفرتان چقدر است؟
  پیش از حضور در مصاحبه ویزای شینگن با دقت تمامی هزینه‌های سفر خود را تخمین بزنید. این عدد باید شامل زمان بازگشت به کشور و انتقال از فرودگاه به منزل هم باشد. با ارائه مدارک مالی خود و هزینه تخمینی سفر فرد مسئول را قانع کنید برآورد دقیقی از هزینه سفر خود دارید و می‌توانید این هزینه‎‌ها را تأمین کنید.
   
 • حقوق بازنشستگی شما چقدر است؟
  این مورد هم یکی از سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست که باید بلافاصله به آن پاسخ دهید. اگر تردید کنید و یا عدد متناقضی با آنچه در مدارک شما آمده، اعلام کنید افسر ویزا را به تردید خواهید انداخت.
   
 • چه اطلاعاتی درباره کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، دارید؟
  این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه از آن دست پرسش‌های انحرافی است که افسر ویزا از طریق آن می‌خواهد به هدف از سفر شما پی ببرد. اگر برای ویزای توریستی شینگن اقدام کرده‌اید پس طبعاً باید از جاذبه‌های گردشگری کشور مقصد خود اطلاعات مختصری داشته باشید. حتی می‌توانید به فرهنگ، جغرافیا، آب‌وهوا و غذاهای مشهور کشور مقصد نیز اشاره‌کنید.
   
 • حیطه فعالیت شرکت شما چیست؟
  سعی کنید خلاصه‌ای مفید از فعالیت‌ شرکت و یا اداره محل کار خود ارائه دهید. خیلی وارد جزئیات نشوید و تنها به حیطه فعالیت و مسئولیت خود اشاره‌کنید. اگر صاحب شرکت هستید می‌توانید به برخی از مهم‌ترین دست‌آوردهای شرکت نیز اشاره‌کنید. اما از جواب‌های طولانی و خسته‌کننده پرهیز کنید.
   
 • تحصیلاتتان در چه حد است؟
  توضیحی مختصر در خصوص آخرین مدرک تحصیلی خود و رشته‌ای که در آن تحصیل‌کرده‌اید ارائه کنید. نیازی نیست تمامی مقاطع تحصیلیان را نام ببرید. ذکر آخرین مدرک تحصیلی، نام دانشگاه و کار مرتبط احتمالی با رشته تحصیلی کفایت می‌کند. اما سال اخذ مدارک در مقاطع مختلف تحصیلی‌تان را به خاطر بسپارید.
   
 • هدف از سفرتان چیست؟
  شاید بتوان گفت این پرسش یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست. اساس همه‌چیز حول دو سؤال اصلی می‌چرخد: هدف از سفر، ضمانت بازگشت. بنابراین خود را برای این سؤال آماده کنید. اگر برای گشت‌وگذار می‌روید به‌صراحت آن را اعلام کنید و اگر هم هدف دیگری همچون تحصیل، شرکت در نمایشگاه یا سمینار و یا درمان دارید باید با صراحت و ارائه مدارک لازم بیان کنید.
   
 • چه دارایی‌هایی در کشورتان دارید؟
  در پاسخ به این سؤال می‌توانید بدون مشکل تمامی دارایی‌های خود را نام ببرید. خانه، ویلا، مطب، باغ، مغازه و حتی خودروی شما جز دارایی‌های شما هستند و می‌توانید از آن‌ها نام ببرید.
   
 • در صورت ریجکت ویزا، چه می‌کنید؟
  هدف افسر ویزا از طرح این پرسش در روز مصاحبه این است که بداند چه‌کارهایی در آینده باید انجام دهید. بنابراین با خونسردی برنامه کاری خود در آینده اعم از تحصیل و یا کارهای دیگر را اشاره‌کنید و به افسر ویزا این اطمینان را بدهید که کارهای زیادی برای انجام در کشور خود دارید. ادامه تحصیل، ادامه کار، بزرگ کردن فرزندان همگی از مواردی هستند که می‌توانید به آن‌ها اشاره‌کنید.
   
 • محل اقامت شما در طول سفر کجاست؟
  این مورد هم بدون شک یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود. باید برای تمام شب‌های اقامت خود در طول سفر هتل رزرو کرده باشید و نام آن را به خاطر بسپارید. اگر دعوت‌نامه دارید و قرار است کسی میزبان شما در اروپا باشد باید نام میزبان و آدرس محل سکونت (شهر و خیابان) وی را به‌طور دقیق بیان کنید. کوچک‌ترین تردید و یا تناقضی در پاسخ به این سؤال به‌راحتی می‌تواند به ریجکت ویزای شما بیانجامد.
   
 • در طول سفر از چه کشورهایی در حوزه شنگن دیدن خواهید کرد؟
  همان‌طور که می‌دانید با ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور اروپا سفر کنید اما این سؤال به این دلیل پرسیده می‌شود که آفیسر پرونده مطمئن شود شما از برنامه سفر خود به‌طور کامل اطلاع دارید. برای مثال اگر از طریق تور ترکیبی اروپا (ایتالیا-هلند-سوئیس) برای ویزای شنگن اقدام کرده‌اید باید بدانید چند شب در ایتالیا می‌مانید و چند شب در دو کشور دیگر و نام تمامی کشورهای موجود در تور ترکیبی را با دقت اعلام کنید.
   
 • آیا مالیات درآمد خود را پرداخت می‌کنید؟
  پاسخی که افسر ویزا مایل است در قبال این پرسش بشوند، بله است. با ارائه مدارک مالیاتی خود به او ثابت می‌کنید که شهروندی مسئولیت‌پذیر هستید.